K fandům městské cyklistiky patří i obyvatelé třetí městské části. Vyplynulo to z ankety, v níž se od 9. února do 31. března občané „trojky“ vyjadřovali obecně k cyklistické dopravě a konkrétně i k rozvoji cyklostezek, vhodnějšímu řešení cyklopruhů na silnicích a k výběru vhodného typu cyklostojanů.

„První cyklostojany by měly vyrůst na farmářském tržišti na náměstí Jiřího z Poděbrad, dále u parků, metra a škol,“ řekl Deníku mluvčí Prahy 3 Jan Sotona. Podle něj se na tom shodli fanoušci cyklistiky s radnicí, která dala v anketě vybrat ze 32 míst na území městské části. Nejvíce hlasů získal vnitroblok v Biskupcově ulici před artovým kinem Aero, spolu s Vysokou školou ekonomickou na Churchillově náměstí, druhou příčku obsadily Vrch svatého Kříže (park Parukářka), prostranství před nákupním centrem na Flóře a náměstí Jiřího z Poděbrad. Dále lidé chtějí stojany před palácem Akropolis v Kubelíkově ulici, na Olšanském náměstí a u zastávky tramvaje Husinecká před stadionem Viktorie Žižkov. Mezi dalšími cíli pro odkládání kol jsou veřejné instituce, zdravotnická, kulturní a sportovní zařízení, ale i obchodní centra, především v oblasti Jarova.

„Požadavky jsme oficiálně předali Technické správě komunikací, která celou akci organizuje. Nyní je společně vyhodnotíme a sestavíme plán. Prvním místem bude určitě náměstí Jiřího z Poděbrad u farmářského tržiště,“ řekl místostarosta pro dopravu Pavel Sladkovský.

Podle mluvčího Sotony připravuje Technická správa komunikací stojany v jednotném stylu pro vytipovaná místa v celé Praze, na což má i zčásti vyčleněné prostředky od magistrátu. První stojany by se měly na náměstí Jiřího z Poděbrad objevit již koncem jara.

Autor: Jan Horák (impuls.cz)