[19.4.2007] Běžný cyklista při jízdě po rovné silnici jede rychlostí přibližně 20 – 25 kilometrů za hodinu. Při jízdě do kopce ještě pomaleji. To je pro řadu řidičů problém. „Myslím, že spousta řidičů takhle pomalu ani jet neumí. Když se za mnou udělá kolona slyším, že to zvládají tak padesát metrů. To ale jen dobrzďují. Jak takhle mají jed třeba pět set metrů? Nevědí, jestli jet na jedničku, na dvojku, nebo na trojku. Většina z nich tak nakonec raději zariskuje, přidá a předjede mě,“ říká amatérský cyklistický závodník Tomáš Koreš.

To je však největší chyba. V případě, že v takové nepřehledné situaci vyjede auto, nejvíc ohrožený je právě cyklista, který v nejlepším případě skončí vytlačený v příkopu. V tom horším je sražen některým z vozů. „V Americe se před vás nikdo cpát nebude. Sice se udělá kolona, ale nikdo netroubí ani nijak nedá najevo, že kvůli vím musí jet pomalou rychlostí. To u nás si řidič vynucuje, abyste třeba i vyjel ze silnice, jen aby nemusel zpomalovat,“ říká cestovatelka Lucie Kovaříková. Když už na objíždění cyklisty dojde, je třeba dbát hlavně na dostatečný boční odstup. „Určitě by to mělo být více než metr. Je nutné si uvědomit, že vzduchový vír může cyklistu strhnout. Obzvlášť když se jede s těžším vozidlem,“ říká cyklista a dopravní expert Petr Šmíd.

Od 1.7.2006 musí motoristé vždy při objíždění cyklisty použít směrová světla. Ale co když narazí třeba na dvacet cyklistů za sebou? „Podle novely musí dát řidič znamení při předjíždění každého cyklisty. Pokud jich jede více za sebou, je to sice možná divné, ale blikat by měl při předjetí každého z nich,“ říká Petr Weber. Skupina cyklistů by se také měla snažit řidičům ulehčit a jet v menších skupinkách, které jsou od sebe vzdáleny tak, aby se mezi ně vešel osobní vůz. Jeho řidič může této skuliny využít v případě, že se v protisměru objeví další auto, jemuž by se složitě vyhýbal.

Použít „blinkr“ musí řidič i tehdy, když objíždí chodce a vybočí při tom ze směru své dráhy.

Michal Dalecký – klub KPC, MF Dnes