Lidé se v Praze dočkají dalších cyklostezek

Za letošní rok přibyly nové úseky v různých částech města. Ekologové tvrdí, že je to málo Milovníci kol se mohou těšit na více než čtyři stovky kilometrů cyklostezek na území metropole. S touto délkou tras počítají do budoucna plány magistrátu. Na výstavbu nových cyklostezek magistrát ročně dává asi 20 milionů korun. V současné době je na území metropole postaveno a označeno na 185 kilometrů cyklistických stezek a tras, z toho přibližně třetina je vedena po komunikacích bez automobilové dopravy. Do budoucna se počítá s celkovou délkou okolo 450 kilometrů. Ekologičtí aktivisté přesto říkají, že cyklisté jsou na tom špatně.

Jan Bouchal z iniciativy Auto-mat považuje výstavbu a značení nových tras za nedostatečnou. Magistrát podle něho stále nepovažuje cyklistiku za druh dopravy, bere ji jako rekreaci. Zástupci města však říkají, že cyklistická doprava při velikosti Prahy a jejím zvlněném reliéfu hraje malou roli. „Důležité je, že už budujeme stezky nejen rekreačního typu na okrajích města, ale i v centru,“ řekl radní Radovan Šteiner.

Na bicyklu do ZOO
Síť cyklostezek na území hlavního města se rozrostla počátkem září, kdy byl otevřen úsek mezi sídlištěm Černý Most a Dolními Počernicemi. „Tato spojnice umožní přístup k atraktivním cyklotrasám v oblasti Xaverovského háje a Klánovic,“ podotkl Luděk Dostál, ředitel Technické správy komunikací. Od června se také dá projet po cyklostezce od zoo v Troji směrem k Podhoří. O měsíc později byla uvedena do provozu cyklostezka z Roztocké ulice v Praze 6 k přívozu v Sedlci. Nové úseky vznikly také okolo hotelu Hilton, podél Evropské ulice a mezi náměstím Jan Palacha a nábřežím Ludvíka Svobody. V současnosti se staví stezka v Řepích od ulice U Boroviček směrem k Plzeňské ulici. Na příští rok je přichystána výstavba trasy Modřany – most Závodu míru a úseku Modřany – Lhotka – Cholupice – hranice Prahy. „Výstavba bude v dalších letech pokračovat minimálně stejným tempem,“ uvedl Šteiner. Cyklisté budou moci využívat například i valy, které se stavějí proti povodním. Podle náměstka primátora Petra Hulinského by mělo město příští rok vyčlenit peníze i na údržbu tras.

Nové cyklostezky v metropoli
Černý Most – Dolní Počernice otevřena v září 2005
zoo Troja – Podhoří otevřena v červnu 2005, navazuje na trasu ze Stromovky, v současnosti se připravuje její prodloužení na hranice Prahy
Roztocká ulice-přívoz v Sedlci otevřena v červenci 2005